گفتار درمانی کرج

گفتار درمانی کرج

گفتار درمانی کرج

گفتار درمانی کرج  روشی درمانی است که گفتار کودک و توانایی او را در درک و استفاده از زبان، حتی در ارتباط غیرکلامی، بهبود می بخشد. اگر کودک شما از ناتوانی‌های گفتاری همچون مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می‌برد، گفتار درمانی می‌تواند رشد زبانی، ارتباط و مهارت‌های زبانی کاربردی کودک شما را بهبود ببخشد.

گفتار درمانی کرج

گفتار درمانی، یک روش مداخله زبان است که بر بهبود گفتار کودک، توانایی وی در تشخیص گفتار و غلبه بر مشکلات مانند بیان ضعیف، اختلال تکرار صدا، کلمه یا عبارت و اختلالات واجی و صدا، تمرکز دارد، این کمک می‌کند که کودک بتواند از طریق زبان کلامی و غیر کلامی بیان بهتری داشته باشد این تمرکز بر روی تفسیر و روایی برای شکل دادن به صداها، کلمات و واج‌ها قرار دارد.

تفاوت گفتار و زبان چیست

در واقع زمانی که ما صحبت میکنیم بخشی از فرایند صحبت کردن در مغز ما اتفاق می افتد به طور مثال انتخاب کلمات، جمله بندی کردن و…که این فرایند ذهنی، زبان است و بخشی هم توسط ریه، عضلات حنجره، لب، عضله زبان و… باعث تولید صدا و کلمات می شود که این بخش همان گفتار است.

می توان گفت گفتاردرمانگر به اختلالات زبانی که بخشی از فرایندهای مغزی است و اختلالات گفتاری که بخشی از عملکرد اندام های سر و صورت است، می پردازد. همچنین حیطه ی بسیار مهم دیگری که در آن فعالیت می کند “بلع” می باشد.

گفتار درمانی کرج

حیطه فعالیت گفتار درمانگر ها :

*لکنت زبان
*اختلالات تلفظی و تولیدی
*اختلالات صوت (صدا)
*اختلالات یادگیری
*آسیب شنوایی
*آفازی (زبان پریشی)
*گفتار فلجی
*ارتباط مکمل و جایگزین
*شکاف کام و لب
*بیش فعالی
*اوتیسم
*کم توانی ذهنی
*بلع

نکته حائز اهمیت برای والدین :

در درمان این اختلالات، مداخله زود هنگام و به هنگام می باشدبرای مثال می توان از اختلالات خواندن و نوشتن در مدرسه، با مداخله زودهنگام در سنین پیش از مدرسه جلوگیری کرد یا از شدت آن کاست. اگر توجه کرده باشید کودک هنگام دیکته نویسی هر حرف را بلند بلند می گوید و مینویسد، حال آن کودکی که حرف “ر” را “ی” تلفظ می کند احتمالا در دیکته نویسی کلماتی که دارای حرف “ر” هستند دچار مشکل می شود و آنها را “ی” می نویسد چون همانطور هم آن را تلفظ می کند.

گفتار درمانی کرج چیست

گفتار درمانی کرج

گفتار درمانی روشی درمانی است که گفتار کودک و توانایی او را در درک و استفاده از زبان، حتی در ارتباط غیرکلامی، بهبود می‌بخشد. متخصصان گفتار، یا آسیب‌شناسان گفتار و زبان افراد متخصصی هستند که این خدمات را ارائه می‌دهند.

گفتار درمانی  در کرج از دو بخش تشکیل می‌شود:

**اول تمرین دادن دهان برای تولید اصوات و در نهایت شکل دادن کلمات و جمله‌ها با توجه به بیان، روانی کلام، و تنظیم بلندی صدا

** دوم درک و بیان گفتار با توجه به استفاده از زبان به شکل‌های نوشتاری، تصویری، بدنی، علائم و استفاده از زبان از طریق سیستم‌های ارتباطی مختلف مانند رسانه‌های اجتماعی، کامپیوتر‌، و تبلت. به علاوه، متخصصان این حوزه نقش گسترده‌ای در درمان مشکلات بلع ایفا می‌کنند که جزءِ مشکلات تغذیه نیز به حساب می‌آید.

چگونه باید متوجه شویم که کودکمان نیاز به گفتار درمانی دارد

نیاز است بدانید در چه سطحی از مشکل هایی از این قبیل ، گفتار درمانی مورد نیاز است چند معیار وجود دارد:

1- کودک شما نیاز به گفتار درمانی دارد چون :

*دیگران سخت متوجه میشوند که فرزند شما چه می گوید.

*فرزندتان  در سخن گفتن و یا ترجمه افکار خود،با کلمات، مبارزه می کند.

*صحبت فرزندانتان با لکنت، تکرار، طولانی شدن و بلوک ها مختل می شود.

*کودک شما بر روی مهارت های اجتماعی، مانند دوست داشتن، برقراری ارتباط مستقیم، یادگیری مهارت های بازی و مشارکت با دیگران دچار نقصان است .

2- فرزند شما ممکن است تلفظ کامل داشته باشد و همچنین ممکن است در خواندن نیز بسیار سریع باشد ، اما آنها هنوز هم می توانند به گفتار درمانی نیاز داشته باشند تا مهارت های زبان عملگرایانه خود و یا فرایند استفاده از زبان را به درستی در سناریوهای اجتماعی برای گفتگو، یافتن دوستان جدید و یا درخواست های ساده بیاموزند .

گفتار درمانی کرج

3- فرزند شما ، ممکن است به علت ناتوانی یا شرایط پزشکی، مانند؛ اوتیسم یا اختلال شنوایی نیز به گفتار درمانی نیاز داشته باشد؛ زیرا این بیماری توانایی برقراری ارتباط را تحت تاثیر قرار می دهد. در موارد فوق، با آسیب شناس گفتار زبان (SLP) ،مشورت کنید. SLP، اغلب خدمات این کودکان را در سن نوجوانی آغاز می کند، و طی سال های مدرسه ادامه می یابد حتی اگر فرزند شما در یک سرویس گفتار درمانی ،ثبت نام شود، ممکن است نیاز باشد که تمرینات گفتاری در خانه را برای حمایت از درمان انجام دهید.

چه زمانی مراجعه به یک گفتار درمانگر ضروری است

1 * کم شنوایی یا ناشنوایی

2 * اشکال در تلفظ اصوات گفتاری

3 * اختلال در بلع

4 * تاخیر در شروع گفتار در کودکان

5 * در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری

6* عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک

7* اشکال در درک کلام

گفتار درمانی کرج در بزرگسالان چگونه است

گفتار درمانی کرج

 بسیاری از این مشکلات ممکن است در بزرگسالان ایجاد شده و یا از دوران کودکی همراه آنها باشد. مثل بزرگسالانی که از کودکی در تلفظ صداهای مختلف مشکلات آشکاری داشته اند و در بزرگسالی نیز آنرا به همراه دارند. و یا موضوع لکنت که از کودکی با فرد همراه بوده به شرایط اجتماعی او بسیار آسیب میزند. و بسیاری از اختلالات دیگر مانند مشکل در صدا، بلع، ارتباط برقرار کردن و…

یکی از دلایل اهمیت درمان در بزرگسالان، این است که اگر قرار بر این بود که مشکلات در طول رشد از دوران کودکی خود به خود درمان می شدند پس دیگر کسی در بزرگسالی نباید مشکل داشته باشد! در این دوره  در مرکز گفتار درمانی کرج بدلیل اینکه افراد خود را برای مسئولیت های اجتماعی و کسب شغل آماده می کنند مهم است که مشکل گفتاری و ارتباطی نداشته باشند.

برنامه‌های گفتار درمانی در کرج چگونه است

گفتار درمانی کرج

 به گفته ملانی پوتوک متخصص آسیب‌شناسی زبان و گفتار : آسیب‌شناسان زبان و گفتار نه تنها مشکلات بیان، زبان و درک را ارزیابی و حل می‌کنند، بلکه برخی از آنها روی بلع و غداخورن هم تمرکز دارند. او معتقد است بسیاری از کودکانی که به سختی حرف می‌زنند مشکلاتی در غذاخوردن هم دارند. درست است که اولین موردی که به ذهن می‌آید کودکان با نیازهای خاص هستند، ولی مشکلات صحبت کردن و غذا خوردن در سایر کودکان نیز مشهود است. هر دو عمل حرف زدن و بلعیدن جنبه‌های حرکتی بسیار ظریف زبان، فک و لبها را در هماهنگی کامل یا یکدیگر درگیر می‌کنند که همیشه هم کار خیلی راحتی نیست!

ممکن است متخصصان برای این‌کار از اسباب بازی‌های فوت کردنی و سوت‌ها استفاده کنند و از کودکان بخواهند تا مسابقه‌ی “پنبه فوت کنی” بگذارند و به این‌صورت ماهیچه‌های مورد استفاده در حرف‌ زدن و غذا خوردن را تقویت کنند. نی‌های رنگی، مسواک‌های موزیکال و حلقه‌های حباب‌ساز، استراتژی‌های سرگرم کننده‌ی دیگری هستند که به کودکان کمک می‌کنند تا حس‌های مختلف را در دهان‌شان تحمل کنند.

نقش والدین در گفتار درمانی در منزل کودک چیست و اطرافیان فرد مبتلا به لکنت چه باید بکنند؟

** در برخورد با فردی که دچار لکنت زبان است کودک یا بزرگسال فرقی نمی کند از بیان عباراتی مثل “سعی کن آهسته تر صحبت کنی” “نفس عمیق بکش” و “آرام باش” خودداری کنید در ضمن هرگز جمله فرد دچار لکنت را کامل نکنید. ارتباط چشمی طبیعی را با فرد دچار لکنت حفظ کنید …

** در گفتار درمانی در منزل سعی کنید خسته به نظر نرسید، فقط آرام و بطور طبیعی تحمل کنید تا جمله تمام شود.همواره با او ملایم صحبت کنید، ولی نه خیلی آرام که غیر طبیعی به نظر برسد.

** همچنین با رفتار و بیان خود به او نشان دهید که شما گوش می کنید که چه می گوید نه چگونه می گوید.

**اگر با او تلفنی صحبت می کنید، به یاد داشته باشید که او در صحبت کردن با تلفن مشکل دارد بنابراین تحمل کنید و اگر گوشی را برداشتید و صدایی نشنیدید قبل از قطع کردن مطمئن شوید که در آن سوی تلفن فردی که دچار لکنت است و سعی می کند صحبت را شروع کند نیست.

گفتاردرمانی کرج

توصیه برای درمان لکنت زبان در کودکان

گرفتگی زبان یا لکنت زبان در کودکان یک اختلال گفتاری است و تنها متخصص جهت درمان لکنت زبان کودکان آسیب شناس گفتار و زبان می باشد. علائمی نظیر تکرار ، کسبده گویی و قفل در کلمات و یا بخشی از کلمات دارد. اگر چه علت لکنت زبان در کودکان به طور کامل شناخته نشده است ولی معلول عواملی نظیر ژنتیک و محیط است.

مدت زمانی که از شروع لکنت گذشته است در درمان آن بسیار مهم است . هرچقدر زودتر به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. لیست مراکز گفتار درمانی کشور را ببینیبد و متناسب با محل خود به کلینیک های گفتاردرمانی مورد نظر مراجعه کنید.تا شروع جلسات گفتار درمانی نکات زیر را جهت رفع لکنت زبان کودکان و یا کاهش ان در خانه رعایت کنید.

  در اینجا چند توصیه مهم برای درمان لکنت زبان کودکان 2 ساله ، ۳ ساله ، ۴ ساله تا ۶ ساله ذکر شده که رعایت آنها کمک بسیار بزرگی به در درمان لکنت زبان در کودکان دارد.

۱- نگرانی خود را کم کنید

نگرانی والدین و تلاش آنها برای رفع این مشکل گفتاری، موجب افزایش حساسیت و نگرانی کودکان می‌شود. این نگرانی سبب آگاهی کودک از گرفتگی زبانش می شود. در صورتی که کودک نسبت به مشکل گفتاری اش حساس شود، مشکلات او در صحبت کردن تشدید خواهد شد. همچنین  همیشه سعی کنید با آرامش کامل به حرف های گوش کنید و به شیوه گفتار او توجه ای نکنید.

۲- هنگام صحبت کردن با او تماس چشمی داشته باشید

این نکته بسیار مهم است که هنگام که فرزندتان  در حال صحبت کردن است کاملا عادی به چشمان او نگاه کنید و حتی اگر لکنت کرد تماس چشمی خود را با او حفظ کنید.

۳- به هیچ وجه  وسط حرفهای کودک نپرید

به او کمک نکنید ، وسط حرفهای او نپرید و اجازه بدهید تا خودش حرفهایش را تمام کند.  حتی در زمانیکه که روی یک کلمه گیر دارد.

۴- هیچگاه به او نگویید که چه کار کند تا لکنت نداشته باشد

تا زمان مراجعه به گفتار درمانگر  از هرگونه خود درمانی برای کودک خود پرهیز کنید. عباراتی نظیر یواش حرف بزن ، آهسته تر بگو ، نفس عمیق بکش، آرام تر صحبت کن ، نه تنها کمکی به کودکتان نمی کند بلکه سبب آگاهی کودک از لکنتش و شدیدتر شدن لکنت می شود.

 

گفتاردرمانی کرج

۵- فعالیتهای غیر گفتاری فرزندانتان را بیشتر کنید

کودکتان را در فعالیت هایی که به خوبی از عهده آن ها بر می آید شرکت دهید و توانایی های او را تشویق کنید. این فعالتها می توانند نقاشی کشیدن ، رقصیدن و غیره باشند.

۶-از جملات ساده استفاده کنید

ثابت شده است که فرد دارای لکنت هر چقدر جملات و کلمات پیچیده تری استفاده کند احتمال بروز لکنت زبان در او بیشتر می شود. شما بعنوان الگوی گفتاری او سعی کنید که کلمات پیچیده و جملات پیچیده کمتری استفاده کنید. اینکار به مرور کمک می کند تا پیچیدگی کلمات و جملات کودک کمتر شود.

۷-عوامل افزایش دهنده هیجان را کم کنید.

کودکان در هنگام هیجان و ترس لکنت بیشتری می کنند. حذف عوامل افزایش دهنده هیجان در طول دوره درمان لکنت زبان کودکان ضروری است.

گفتاردرمانی کرج

۸-آهسته و شمرده با او حرف بزنید

فزرند شما از شما حرف زدن را یاد می گیرد. اگر شما با سرعت پایین با او حرف بزنید او نیز در هنگام حرف زدن به مرور سرعت خود را کمتر می کند و این باعث می شود که کمتر لکنت داشته باشد.

۹-طول جملات خود را در هنگام حرف زدن با او کم کنید.

هر چقدر طول جملات شما بیشتر باشد احتمال بروز لکنت زبان نیز بیشتر می شود. شما بعنوان الگوی گفتاری فرزندتان اگر با جملات با طول کوتاه با او صحبت کنید این الگو به مرور در گفتار کودک نیز دیده می شود.

اختلالات گفتاری و زبانی در بزرگسالان

**اختلال در تولید صدا

صدای ما وسیله‌ای است برای بیان احساس، فکر و ایده‌ها  ازاین‌رو اختلال صوتی می‌تواند برای افرادی مانند معلم‌ها، روحانیون، بازیگران و یا خواننده‌ها که برای زندگی کردن به صدای خود تکیه دارند، بسیار نگران‌کننده باشد. اولین گام ضروری، مشاوره با یک متخصص گوش، حلق و بینی است. بعد از آن فرد باید توسط یک آسیب‌شناس گفتار، تحت یک ارزیابی کامل قرار گیرد تا اطلاعاتی که برای تدوین یک برنامه درمانی منحصر به فرد و قابل اجرا لازم است، فراهم آید.

**اختلال در روانی کلام

مشکل در روانی کلام  منجر به اختلالاتی می‌شود که لکنت زبان و ناروایی در گفتار نام دارند. علائم این اختلال شامل تکرار کردن، طولانی ادا کردن و بند آمدن صداها و سیلاب‌ها می‌شود. این اختلال می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد زیرا شخص به طور دقیق می‌داند چه می‌خواهد بگوید ولی در آن لحظه قادر به گفتن آن نیست. برنامه درمانی روی تمرین تنفس، یادگیری استفاده ملایم از ابتدای صداها و تکنیک‌هایی برای کاهش اضطراب صحبت کردن تمرکز می‌کند.

**اختلال تولید گفتار یا بیان ناصحیح حروف

 

این اختلال شامل مشکلاتی در تولید صحیح صداهای گفتار است.

**اصلاح تکیه و فشار صوتی روی کلمات

آسیب‌شناس گفتار می‌تواند در رسیدن به یک تکیه و فشار صوتی مطلوب که موردپسند افراد جامعه است، به شما کمک کند.

**مشکلات سوادآموزی برای بزرگسالان

بسیاری از افراد بزرگ می‌شوند بدون اینکه خواندن و نوشتن را در سطح مطلوب یاد بگیرند. ارزیابی و مداخله توسط آسیب‌شناس گفتار می‌تواند به بهبود اختلالات گفتاری، زبانی و بلع (اختلال تکلم، زبان پریشی، دیسفاژی) که ناشی از سکته مغزی یا سایر عارضه‌های عصبی هستند، کمک کند.

آسیب‌شناس گفتار برای کمک به بزرگ‌سالان مبتلا به عارضه‌های عصبی مانند سکته مغزی، ضربه مغزی و بیماری پارکینسون، مهارت‌های لازم را دارد. از آنجا که آسیب‌شناس گفتار اثرات اختلالات بلع و مشکلات ارتباطی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی را درک کرده است، می‌تواند حمایت و راهنمایی‌های لازم را به بیمار و خانواده وی ارائه دهد.

**اختلال تکلم یا دیس آرتری چیست

دیس آرتری نوعی اختلال تکلم حرکتی است. پس از سکته مغزی یا هر آسیب دیگری که به مغز وارد می‌شود ممکن است عضلات دهان، صورت و سیستم تنفسی ضعیف شوند، به آهستگی حرکت کنند و یا حتی اصلاً حرکتی نداشته باشند.

**زبان پریشی (آفازی) چیست

به از دست دادن مهارت‎های زبانی، آفازی می‌گویند؛ آفازی معمولاً ناشی از سکته مغزی یا دیگر آسیب‌های وارده به مغز است.آفازی می‌تواند روی موارد زیر تأثیر بگذارد:

*صحبت کردن
*درک صحبت‌های دیگران
*خواندن
*نوشتن
*درک اعداد و پول

اختلال بلع یا همان دیسفاژی چیست

دیسفاژی اصطلاحی است که به مشکلات مربوط به خوردن و بلع اشاره دارد. بلع یک فرایند خودکار است که هیچ‌کس به طور طبیعی به آن فکر نمی‌کند مگر آنکه چیزی را به اشتباه بخورد.

اغلب افراد هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی ممکن است این تجربه را داشته باشند که خوراکی اشتباها به ریه آن‌ها وارد شده است و باعث سرفه‌شان می‌شود. اکثر ما هنگام خوردن یک نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی داغ عبور آن از مری و رسیدن آن به معده را احساس کرده‌ایم. باید توجه داشته باشیم که این موارد طبیعی هستند و نباید به عنوان اختلال بلع تلقی شوند.

با این حال ممکن است برخی افراد در فرایند طبیعی بلع مشکلاتی داشته باشند. این مشکلات می‌تواند در هرجایی اتفاق بیفتند از لب‌ها گرفته تا معده که با علائم و نشانه‌های متفاوتی خود را نشان می‌دهند. ممکن است این افراد متوجه شوند که با خوردن هر لقمه از غذا دچار سرفه می‌شوند، قرص و یا مواد غذایی در گلویشان گیر می‌کند یا اینکه در جویدن و بلعیدن مشکل دارند. همچنین ممکن است پس از خوردن و آشامیدن دچار مشکل ریفلاکس معده و یا استفراغ شوند. ممکن است این حالت در زمان‌های خاصی از روز بیشتر رخ دهد و به یک نوع خاص از مواد غذایی و داروها مربوط شود.

وقتی مواد غذایی و داروها مناسب باشند، ممکن است برای شخص مشکلی پیش نیاید؛ اما وقتی مواد غذایی و داروها مناسب نباشند مشکلات بلع بروز می‌کند. گفتار درمان با همکاری نزدیکی که با گروه درمانی (GP) بیمار برقرار می‌کند، راهبردها و ورزش‌های خاصی را به بیمار توصیه خواهد کرد. همچنین تغییراتی را در مواد غذایی و نوشیدنی‌های بیمار پیشنهاد خواهد داد؛ این راهبردها و توصیه‌ها می‌تواند باعث بهبود عملکرد بلعیدن شود.

درمان لکنت زبان در بزرگسالان چگونه است

مراحل درمان لکنت زبان  در بزرگسالان در مراکز گفتار درمانی کرج  که معمولاً دو تا سه جلسه طول می کشد، دو هدف  بزرگ دارد :

**آشنایی شخص و خانواده ی او با محیط درمان، گروه درمان لکنت و نیز کسب اطلاعات مختلف از دوستان گروه درمان لکنت

**تشخیص مربی و درمانگر ، که آیا مشخصات شخص برای درمان شما  مناسب هست یا خیر؟

**یادگیری تکنیک های گفتار درمانی کرج در درمان لکنت زبان بزرگسالان چگونه است

این تکنیک ها که از برجسته تر شدن گفتار افراد بدون لکنت گرفته شده اند، به همراه دم و بازدم صحیح، و نیز اقداماتی  در ارتباطات گروهی، شخص را مجهز به ابزارهای لازم برای گفتار روان می کند.

همانطور که یک شاگرد فوتبال می تواند انواع ضربه ها را در مدت کمی بیاموزد، ولی تا مرحله بازیکن شدن و مسابقه دادن فاصله بسیاری دارد، جوان لکنت دار نیز باید بداند یادگیری تکنیک ها و تنفس ، پایان درمان این عارضه نیست، بلکه بی تردید اولین گام در جهت طی مسیر درمان است

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =