کلینیک کاردرمانی

کلینیک کار درمانی

کلینیک کار درمانی

کلینیک کار درمانی :کاردرمانی استفاده از فعالیت‌های هدفمند برای جلوگیری از ناتوانی و حفظ سلامتی و دادن استقلال برای انجام کارهای افرادی است که به نوعی دچار آسیب جسمی، ذهنی یا روانی هستند. از نظر انجمن کاردرمانی آمریکا  کاردرمانی عبارت است از استفاده از فعالیت‌های هدفمند برای افرادی که در اثر آسیب یا بیماری دچار محدودیت اختلال عملکرد روانی، اجتماعی، رشدی یا اختلال یادگیری شده‌اند، به منظور ایجاد حداکثر استقلال، جلوگیری از ناتوانی و حفظ سلامتی. کاردرمانی شامل ارزیابی، درمان و مشاوره است.

کلینیک کاردرمانی

وظایف کلینیک کار درمانی چیست

**آموزش مهارتهای زندگی روزانه

**ایجاد و توسعه مهارتهای درکی، حرکتی و عملکرد یکپارچگی حس

**توسعه مهارتهای بازی و پیش حرفه‌ای و توانایی های اوقات فراغت، طراحی،

**ساختن یا بکار بردن وسایل کمکی و ارتزها و پروتزها، انتخاب وسایل نظافتی،

**استفاده از صنایع دستی که به طور ویژه به منظور افزایش عملکرد طرح شده است،

**توصیف و تفسیر آزمون‌ها مثل ارزیابی قدرت عضلانی،

**ارزیابی دامنه حرکتی و نیز تطبیق محیط برای فرد معلول می‌باشد. این خدمات به طور فردی، گروهی و یا در سیستم‌های اجتماعی توسط کلینیک کاردرمانی  ارائه می‌گردد.

بطور خلاصه تمامی افرادی که به علّت مشکل یا مشکلاتی لازم است در بهترین کلینیک کاردرمانی تحت درمان قرار گیرند تا به استقلال در عملکردهای مورد نظر برسند، تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند.

علت مراجعه افراد به کلینیک کار درمانی چیست

 معمولا مشکلات این افراد دامنه وسیعی را دربرمی‌گیرد و می‌تواند حاصل :

کلینیک کاردرمانی

**یک صدمه، یا تصادف باشد

**یا ناشی از بیماری جسمی، اختلال عاطفی، تعارضات و فشارهای روانی باشد

**یا حتی تأخیر در رشد و یا اختلالات مادرزادی. این بیماران به تمام گروه‌های سنی از نوزادان، کودکان و … تا سالمندان می‌توانند تعلق داشته باشند که از دوره کوتاه مدّت مراقبت در دوران حاد بیماری تا توانبخشی در دوره‌های تطابقی طولانی مدّت را شامل می‌شود.

درکلینیک کاردرمانی  به عنوان یکی از بهترین مراکز کاردرمانی افراد مجرب و کارآزموده گردهم آمده اند تا با دانش خود و با استفاده از تکنولوژی های جدید و پیشرفته برای درمان بیماران خدمت رسانی کنند.

ارائه دهنده خدمات کاردرمانی ذهنی و جسمی کودکان در مرکز کاردرمانی

کاردرمانی مهمترین پروسه توانبخشی با رویکردی همه جانبه است.طبق تعریف کاردرمانی هنر بکارگیری فعالیت های هدفمند جهت دادن انگیزه کافی برای انجام و ادامه درمان و ارائه تمرینهای کاربردی مناسب است که به منظور پیشگیری از ناتوانی و حل مشکلات عملکردی و کسب حداکثر استقلال عملکردی افراد بکار می رود،این خدمات در محدوده مشکلات فیزیکی و روانی قرار دارند.

پیشگامان این حرفه معتقد بودند که با استفاده همزمان از عضلات وذهن در فعالیتها ، سلامت و تمرینات و حتی کار می توان سلامتی افراد را تحت تاثیر قرارداد. هدف کاردرمانی به طور کلی جلوگیری از پیشرفت بیماری و باز گرداندن توانایی های از دست رفته تا حد امکان، جهت بازگشت بیمار به زندگی و سطح فعالیت قبلی است.

کلینیک کاردرمانی

روشهای مورد استفاده در کاردرمانی

 فعالیت هایی که برای درمان انتخاب می شوند باید دارای خصوصیات زیر باشند:

* هدف مشخصی داشته باشند.

* منجر به افزایش مهارت های فردی و بالا بردن عملکردهای بیمار شوند.

* مطابق با جنس ، سن ، علاقه و حرفه بیمار باشند.

* باعث ایجاد حرکات و وضعیت های نادرست و نامطمئن نشوند.

* بیمار را در زمینه های مختلف جسمی و ذهنی در بر گیرند.

* تمرینات درمانی عبارتند از :

کاربرد اختصاصی حرکات یا انقباض عضلات بدن جهت افزایش حداکثر عملکرد عضلانی و اسکلتی.

کاردرمانی ذهنی چیست

کار درمانی ذهنی  که  در مرکز کار درمانی انجام میشود به تقویت مهارتهای شناختی مانند توجه، حافظه، ادراک، تفکر انتزاعی، حل مسأله، دستور پذیری، تحمل کاری و اصلاح اختلالات رفتاری کودکان و تعمیم آنها به محیط بیرون می پردازد.

هدف از کار درمانی ذهنی کودکان بهبود توانمندی های آنان جهت ارتقاء کیفیت زندگی و حضور فعال و توانای آنان در جامعه است. توان خواهان کلینیک کاردرمانی  عموما کودکانی هستند که با تاخیر رشد ذهنی، اختلالات خاص یادگیری، اوتیسم و مشکلات رفتاری از خدمات مرکز کاردرمانی ذهنی استفاده می کنند. از آنجائیکه ضایعات و محدودیتهای حرکتی در کودکان کم توان ذهنی شایع است، کاردرمانان کلینیک کاردرمانی ذهنی  پس از ارزیابی اولیه تک تک کودکان و تعیین اهداف درمانی ویژه آنان خدمات زیر را بصورت فردی یا گروهی ارائه می نمایند :

کلینیک کاردرمانی

**تقویت مهارتهای حرکتی (دویدن، ، رد شدن و  پریدن از موانع…)

**تقویت هماهنگی حرکتی وعملکرد دستها(، نوشتن، قیچی کردن ،کاربرد ابزارها و…)

**آموزش مفاهیم اولیه جهت بهبود ارتباط و حضور اجتماعی (شناخت رنگها، اعضای بدن، ارتباط فردی و ….)

**تقویت مهارتهای ترسیمی و رشد نقاشی (کاربرد قلم، نقاشی، نوشتن و …)

**تقویت و تسهیل مهارتهای رفتاری و سازگاری (آموزش رفتار اجتماعی، اصلاح رفتار، یکپارچگی حسی و …).

**تقویت مهارتهای روزمره زندگی (استقلال در دستشویی رفتن، غذا خوردن، لباس پوشیدن و ….)

**اصلاح ضایعات حرکتی (بهبود تغییر شکلهای اندام، توصیه وسایل کمکی مثل صندلی مخصوص، اسپیلنت، واکر و …)

**تسهیل ارتباط موثر با محیط (تحمل کلاس، ارتباط با همسالان، رفع رفتارهای کلیشه ای و خودآزاری و ….)

چه کودکانی نیازمند خدمات کاردرمانی ذهنی هستند

**کودکان مبتلا به اختلالات نافذ رشد(اوتیسم، آسپرگر، سندرم رت و …)،

**کودکان مبتلا به انواع اختلالات یادگیري، اعم از اختلالخواندن، اختلال نوشتن، اختلال ریاضیات

** کودکانی با مشکلات دست خط ،کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه

**کودکانی با تشخیص اختلال بیش فعالی و نقص در توجه و تمرکز

**کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی با عللی چون اختلالات متابولیسم مادرزادی مانند فنیل کتونوریا یا نقایص ژنتیکی( سندرم داون،سندرم لش نیهان،سندرم پرادرویلی،سندرم ویلیامز،سندرم xشکننده و…)

**اختلالات یکپارچگی حسی(SID)و رفتارهایی چون حس جویی و اجتناب حسی و…

**اختلالات رفتاري مانند(پرخاشگری،لجبازی،بیقراری، وابستگی ،نافرمانی ،رفتارهای منفی و…)

**اختلال هماهنگی رشد،اختلال در مهارتهای دستی(مانند دست نویسی ضعیف)،مشکلات هوشی و کم توانی ذهنی،فوبیا یا ترس شدید، مشکلات ارتباطی- اجتماعی، مشکلات اضطرابی و افسردگی، وسواس، ، کودکان با اعتمادبه نفس پایین، عدم کاربرد یکی از اعضاي بدن و انکار عضو و…

کلینیک کاردرمانی

خدمات کلینیک کاردرمانی چیست

در این کلینیک کاردرمانی کودکان اعم از تمرین درمانی،حرکت درمانی،بازی درمانی، گروه درمانی، شن بازی،ماساژ و تمرینات حسی تحت نظارت اساتید مجرب دانشگاه و با استفاده از تکنیک ها و رویکردهای نوین کاردرمانی و با علم روز ارائه می گردد.

در مراکز اخلاق حرفه ای،دقت بالینی و استفاده از رویکردهای علمی و تخصصی کاردرمانی در اولویت و محور فعالیت ها قرار گرفته تا با ارائه خدمات ارزنده رضایت متقاضیان حاصل گردد.این مراکز مجهز به اتاق تاریک،تجهیزات کارکرد دست و تجهیزات یکپارچگی حسی، نوروفیدبک و اتاق حسی می باشد که از جهت بتواند به بیماران بهترین خدمات را ارائه دهد

کیلینیک کاردرمانی

نقش کاردرمانی در درمان اوتیسم چیست

کاردرمانی، رشته ایست که به مطالعه ی رشد و تکامل انسان پرداخته و از طریق بررسی فعالیت های روزانه فرد، تعامل او را با محیط زیست مورد بررسی قرار می دهد. این رشته اثرات اجتماعی، عاطفی و فیزیولوژیکی هر نوع بیماری و آسیبی را تحلیل می کند. در واقع کار درمانی رشته ایست که به افراد مبتلا به اوتیسم و مبتلا به ​​دیگر اختلالات رشد کمک می کند تا توانایی زندگی مستقل را فرا گیرند.

معمولا کار درمانگران به صورت یک تیم عمل کرده و شامل والدین، معلمان و دیگر متخصصان هستند. آنها به تعیین اهداف خاصی برای فرد مبتلا به اوتیسم می پردازند که غالبا شامل ارتقای تعاملات اجتماعی، بهبود رفتارهای اجتماعی و داشتن عملکرد مناسبی در کلاسهای درس است.

مجوز کلینیک کاردرمانی و و مرکز کاردرمانی

دفتر کار درمانی به محلی اطلاق می گردد که طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جهت انجام خدمات کار درمانی پس از اخذ مجوزهای لازم دایر می شوداجازه تأسیس دفترکار در شهر تهران به یک نفر دکترای PhD ، کارشناس ارشد، کارشناس کاردرمانی دارای حداقل 5 سال سابقه کار تمام وقت در رشته کار درمانی در بخش دولتی ، خصوصی یا خیریه دارای مجوز معتبر ارائه داده می شود

اجازه تأسیس دفتر کار در سایر شهرها به یک نفر کارشناس و بالاتر در رشته کاردرمانی دارای حداقل 3 سال سابقه اشتغال به کار تمام وقت در رشته کار درمانی در بخش دولتی ، خصوصی یا خیریه دارای مجوز معتبر ارائه می شود .

در هنگام مراجعه به کلینیک ها و مراکز کاردرمانی حتما از وجود مجوز های لازم اطمینان حاصل نمایید

کلینیک کار درمانی

تکنیکهای مهم و اصلی مورد استفاده در کاردرمانی ذهنی:

** متد حسی حرکتی

این رویکرد بیشتر ضمینه های حرکتی روشامل میشود بعنوان مثال اختلال هماهنگی رشدی تا 5 سالگی ظاهر میشود وتظاهر حرکتی دارد ولی بعدا به اختلالات یادگیری منجر میشودهدف اصلی رو تکامل رشدی وحرکتی میباشد

**متد درکی حرکتی

در این سطح حرکات کودک معنا ومفهوم درکی وشناختی دارد وبیشتر جنبه های حرکتی که همراه با برنامه ریزی وطرح میباشد.مناسب برای کودکانی که به مهد کودک میروندو نیازمند مهارتهای سطح بالاتر میباشند.اوج این فعالیت دوران پیش دبستانی و مدرسه میباشد.گره زدن یکی از فعالیتهایی نیاز به شناخت دارد.

کلینیک کار درمانی

**متد یکپارچگی حسی

در این رویکرد کودک مرکز فعالیت قرار دارد.یکپارچگی حسی یک فرایند عصبی رفتاری است.حاصل آن یک رفتار شکل میگیرداطلاعات حسی که لازم وکافی برای یک رفتار است از قسمتهای مختلف مغز باهم یکپارچه میکند که در نتیجه یک رفتار انطباقی شکل میگیرد

**متد شناختی

اختصاصا روی جنبه های شناختی(توجه، حافظه ، حل مسئله، کاردهای اجرایی) متمرکز است

کاردرمانگر هر چیزی را که مانع انجام فعالیت های طبیعی شخص باشد تغییر میدهد. وی در محیط زندگی و کار فرد تغییراتی میدهد تا وی بهتر بتواند زندگی کند. در نوع کار شخص تغییراتی میدهد تا بهتر بتواند از عهده وظایف محوله خود برآید. ابزارهای خاصی به فرد میدهد تا وی با کمک آنها بتواند بهتر کارهایش را انجام دهد و مهارت های فرد را در انجام فعالیت هایش افزایش میدهد.

آيا فيزيوتراپي و كاردرماني مشابه هم هستند؟

کلینیک کار درمانی

اگر چه هر دو درمان به بهبود كيفيت زندگي كودكان كمك مي كند ، تفاوتهايي بين آنها وجود دارد. فيزيوتراپي با كاهش درد ، افزايش قدرت عضلاني ، بهبود دامنه حركتي مفاصل ،استقامت و عملكرد حركتي درشت سرو كار دارد ، در حالي كه كاردرماني علاوه بر مد نظر قرار دادن موارد فوق ، بيشتر با مهارتهاي حركتي ظريف ، مهارتهاي دركي بينايي ، مهارتهاي شناختي و پردازش حسي سرو كار دارد .

كاردرمانگرها در مكانهاي متفاوتي كار مي كنند از جمله مراكز استثنايي ، بيمارستانها ، مراكز توانبخشي ،مراكز بهداشت رواني ، مراكز خصوصي و شخصي ، درمانگاه كودكان و آسايشگاهها .

 

کلینیک کار درمانی شامل چه بخشها یی میشود

بخشهای مختلف کلینیک کار درمانی شامل :

** کار درمانی جسمی

کاردرمانی جسمی در اختلالات ارتوپدی و نورو لوژی / فلج مغزی / تون عضلانی / اصلاح پوسچر و انحرافات ستون فقرات و مفاصل / تسهیل روند رشد حرکتی در کودکان

** کار درمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی در زمینه مفاهیم شناختی _ کارکردها ی اجرایی نظیر حافظه _ توجه_  حل مسئله _  تئوری ذهن و …

** کار درمانی درکی حرکتی

ایجاد هماهنگی حرکتی – هماهنگی دو طرفه بدن – هماهنگی بینایی حرکتی – یکپارچگی حسی حرکتی –  تعادل و …

** آب درمانی

آب درمانی کودکان یکی از درمانها ی تاثیر گذار در حیطه کودکان با اختلالات حرکتی – سندروم داون – اوتیسم و اختلالات حسی میباشد .

** اتاق تاریک

اتاق تاریک برای کاردرمانی در زمینه حرکات چشمی/  دنبال گیری بینایی/ توجه بینایی /  ادراک بینایی و روابط فضایی / حافظه بینایی/  تمییز دیداری  و غیره

** اتاق سنسوری روم

اتاق سنسوری روم : یکی از درمانهای پیشرفته در حیطه کار درمانی ست و شامل دستگاهها ی جذاب و موثر برای بالا بردن عملکردها ی ذهنی و جسمی کودکان میباشد .

** ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با تحریک سیستم عصبی بر رشد و آگاهی مغزی در کودک شده کمک میکند . ماساژ درمانی در آرامسازی کودکان بیقرار بسیار موثر است .

**اتاق تعدیل حسی

اتاق تعدیل حس با ارائه محرکها ی حسی مناسب در زمینه لامسه / حس عمقی / وستیبولار / بویایی و شنیداری به ایجاد تعدیل حسی و یکپارچگی حسی در کودک کمک میکند .

**گفتار درمانی در منزل

گفتار درمانی کودکان و گفتار درمانی در منزل سعی در ( تولید گفتار ، تصحیح  در گفتار و بر طرف کردن مشکلات گفتا ری نظیر لکنت زبان در کودکان ، هم چنین روانی گفتار _ درک گفتار و ایجاد ارتباط اجتماعی با استفاده از تکنیکها ی گفتار درمانی )  دارد .

**اتاق شنیداری

استفاده از تکنولوژ ی ها  و برنامه ها ی صوتی مختلف و طبقه بندی شده در جهت پرورش و تقو یت مهارتها ی شنیداری ، نظیر توجه شنیداری ، حافظه شنیداری ، درک مطلب و …

** بخش آموزشی

در این بخش با بهره گیری از مهارتها ی روا نشناسان و مربیان کودکان به آموزش و تقویت مهارت ها ی تحصیلی در کودکان با اختلالات یاد گیری و ناتوانیها ی ویژه پرداخته میشود .

** تستها ی هوش و توجه

انجام تستها ی استاندارد هوش _ توجه و ادراک بینایی و مهارتها ی شنیدا ری _ مهارتهای حرکتی و تحلیل و بررسی نوا قص موجود

** کار درمانی در مهارتها ی دستی

رشد مهارت های دستی در کودکان یکی از پایه ها ی ضروری برای دستیابی به دیگر مهارتها ی مهم آینده نظیر (  نوشتن ، ترسیم و مراقبت از خود  ) است  .

**بازی درمانی

بازی درمانی برای برون ریزی احساسات و کسب مکانیزمها ی سازگاری در محیط و ایجاد مهارتها ی اجتماعی و ارتباط اجتماعی در کودکان محسوب میشود .

کاردرمانی در منزل

در کاردرمانی در منزل ( آکو پیشن )  به معنی گروهی از فعالیت ها یی ا ست که معنا ی شخصی ، اجتماعی و فرهنگی دارد . آکوپیشن ها شامل 🙁  مراقبت از خود ، سودمندی و یا فعالیت های اوقات فراغت )  است .  البته تعاریف زیادی برای آکوپیشن  گفته شده است . اما اصل همه تعاریف این است که آکوپیشن همه کارهاییست که با انجام آن وقت خود را می گذارانید  و در محیط زندگی خود مشارکت میکنید

چرا  انتخاب کلینیک کار درمانی اهمیت دارد

اختلالات موجود در ساختار یا عملکرد مغز ، که به دلایل ارثی یا مادزادی و یا به صورت  اکتسابی  یعنی بیماریها ی مختلف  ایجاد میشو ند ، امکان دارد  سبب ایجاد مشکلاتی در شیوه ی تفکر ، احساس و یا عملکرد شخص شود . این مشکلات میتوا ند سبب بروز مشکلاتی در اکتساب ، نگه داری و تواناییها و مهارت های شخص  شود . که همه این ها باعث تغییراتی در اجتماع ، اقتصاد و خانواده شخص  میشود . کار درمانی در  کودکان نقش اساسی را بعنوان یکی از اجزاء اصلی توان بخشی ایفا میکند

مداخلات کار درمانی :

موثر و مفید ،  نیاز به جمع آوری و سازماندهی اطلاعات دارد . این نیاز نه تنها عملکرد نورولوژیکی را تحت تاثیر قرار میدهد ، بلکه ظرفیت فرد و توانایی فرد را در کار های ضروری  تحت تاثیر قرار میدهد

 همیشه جهت ارزیابی دقیق توانمندیها ی کودکان باید از تستها ی تشخیصی معتبر نظیر:

(  آزمونها ی هوش استاندارد ( وکسلر، استنفورد بینه ) /  تست ادراک بینایی ( فراستیگ ، T V PS ) /  تستها ی توچه و تمرکز / تستها ی تشخیصی مشکلات شنیداری/ آزمونها ی ارزیابی رشد حرکتی کودک و آزمونها و چک لیستها ی رفتاری کودک که توسط والدین تکمیل میشو ند ، استفاده نمود .

کلینیک کار درمانی

پس از جمع آوری اطلاعات و تفسیر صحیح توانمندیها و ضعفها ی مهارتی کودک  ، میتوان به ، (  طراحی اهداف درمانی با توجه به چهارچوبها ی رشد طبیعی زیستی ، روانی و اجتماعی فرد پرداخت و بنا به اولویتها ی درمانی یک برنامه مدون و طبقه بندی شده با توجه به اهداف درمانی انتخاب شده برنامه ریزی نمو د . در ساختار برنامه درمانی توجه به علایق و نیاز های کودک باید در اولویت اهمیت قرار بگیرد و سعی شود فعالیتها ی درمانی طراحی شده تا حد امکان خوشایند کودک بوده تا حد اکثر سطح انگیختگی و همکاری کودک را بر انگیزد .

استفاده ار مدالیته ها ی جذاب برای ایجاد انگیزه در کودک از نکات مهم در طول روند درمان میباشد که فعالیت هدفمند و خود انگیخته را در کودک بالا برده و به همین علت روند یاد گیری را در مغز تسهیل میکند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =