کاردرمانی کرج

کاردرمانی کرج

کاردرمانی کرج

کاردرمانی کرج هم مانند تخصص های دیگر توانبخشی برای کمک به بهبود کارکردهای بیماران می تواند بسیار موثر واقع شود. کاردرمانی یکی از شاخه های توانبخشی است که بر روی همه ابعاد، جسمی و روانی فرد کار می کند. در این رشته با توجه به علایق فرد، تکنیک های درمانی در قالب فعالیت هدفمند فرد انجام می شود. یکی از هدف های اصلی کاردرمانی به استقلال رساندن بیمار است.

کاردرمانی کرج

کار درمانی کرج  مناسب چه گروه سنی است

**گروه سنی مراجعین کار درمانی کرج  طیف وسیعی از سنین نوزادی تا سنین کهنسالی را شامل می‌شود.

**بعضی از افراد ممکن است فکر کنند کاردرمانی تنها برای بزرگسالان است و بچه‌ها نیازی به کار درمانی ندارند.کار درمانگران می‌توانند مهارت های بچه ها را برای بازی ، عملکردهای مدرسه به طور مستقل بررسی و ارزیابی کنند.

**این کار کمک می‌کند تا کودکان و نوجوانان برای آنچه که برای این گروه سنی مناسب است آماده شوند.و کودکان دارای تاخیر و مشکلات را به سطح استاندارد سنی خود برسانند.

**کار درمانی کودکان کمک می‌کند تا مهارت های شناختی ، جسمی و حرکتی خود را ارتقا دهند.

**کاردرمانی کرج برای همه افراد در همه گروه های سنی مناسب است.

**کودکان تا میانسالان می‌توانند با استفاده از خدمات کار درمانی ، معالجه شوند.

کاردرمانگر کیست

کاردرمانی کرج

متخصصین کاردرمانگر با داشتن دانش در زمینه های فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی با داشتن یک برنامه کامل روش های جبرانی را برای افزایش کارآمدی و سازگاری فرد به کار می برد. این برنامه اصولا جنبه های مختلف زندگی فرد را در بر می گیرد. برای مثال برای فردی که مشکلات حرکتی دارد، کاردرمانگر به جای یکسری الگوی تمرینات حرکتی به ظاهر بی معنی که برای فرد ممکن است خسته کننده باشد، فعالیت های حرکتی هدفمندی را در نظر می گیرد.

همچنین کاردرمانگرها سعی می کند شرایط بیمار را در نظر بگیرد و محیط تجهیزات را بسته به شرایط افراد  تنظیم کند تا مراجع بتواند حداکثر کارایی را داشته باشد. کاردرمانگر علاوه بر بهبود بیماری بر روی افزایش کارایی و سازگاری فرد در محیط اجتماعی کار می کند.

اهداف کاردرمانی در کرج چیست

کاردرمانی کرج

کار درمانی در کرج به بهبود عملکرد بدن در خانه، محل کار، مدرسه، زمین بازی و… کمک می‌کند. فیزیوتراپی و کاردرمانی کرج بعضا به طور هم‌زمان استفاده می‌شوند.بطور مثال، افرادی که عمل جایگزینی لگن داشته‌اند، هم‌زمان هم کاردرمانی می‌شوند و هم فیزیوتراپی انجام می‌دهند.

متخصصین فیزیوتراپی سعی می‌کنند تا روی تقویت و تنوع حرکات جسمانی بیمار کار کنند و کار درمان به فرد کمک می‌کند تا برای انجام فعالیت‌هایی مانند هدایت واکر خود، لباس پوشیدن بدون کمک دیگران یا بیرون آمدن از رخت‌خواب بدون ایجاد صدمه و مشکل آماده بشود. ضمن اینکه قسمت‌های مختلف خانه هم ارزیابی می‌شود تا از خطرات احتمالی که ممکن است اشیا و اثاثیه برای فرد ایجاد کنند، جلوگیری به‌عمل آید. مثلا ممکن است، فرش‌ها باعث لیز خوردن فرد و ایجاد حادثه شوند.

کاردرمانان از فناوری‌های تطبیقی هم برای افراد بهره می‌برند. مثلا شخصی که به‌تازگی تحت جراحی جایگزینی لگن قرار گرفته است، در حین درمان نمی‌تواند از کمر به پایین خم شود بنابراین، کار درمان به او جوراب کمکی می‌دهد تا به کمک این ابزار تطبیقی که شبیه لوله‌ای است متصل به دو سیم بلند، راحت جوراب‌های خود را از پا بیرون بیاورد و نیاز به خم شدن هم پیدا نکند.

نقش کاردرمانی کرج  چیست

**صدمه، تصادف، فشار روانی، بیماری، اختلال عاطفی، اختلال مادر زادی یا تاخیر در رشد دچار اختلال شده‌اند، با استفاده از روش کار درمانی می‌توانند مداوا شوند.

**اختلالات جسمی، ذهنی یا اختلالات روانی با استفاده از کار درمانی کرج  به صورت کامل برطرف می‌شود.

**کار درمانی در کرج  به عنوان یک قسمت از بدنه سیستم بهداشت، پیشگیری و درمان حضور دارد.

**و نقش بسیار پر رنگی در بیماری‌ها و اختلالات حرکتی ، اختلالات هوشی و ذهنی،شناختی و روان دارد.

کاردرمانی کرج

کاردرمانی کودکان و نوجوانان چگونه است

از جمله مداخلاتی که کار درمانگر می تواند برای کودکان انجام دهد،کار برروی مهارت های حرکتی ظریف کودکان مانند:

**گرفتن و رها کردن اسباب بازی‌ها  رشد مناسب مهارت‌های قلم دست گرفتن

**افزایش هماهنگی چشم و دست برای بهبود مهارت‌های کودکان و نوجوانان دربازی یا فعالیت های مدرسه مثل  هدف قراردادن یک شی ، فشردن توپ ، کپی برداری از تخته سیاه ، نوشتن از روی الگو…

**  کاردرمانی کودکان :کمک به کودکان با تاخیر رشدی و یادگیری در وظایف اساسی مانند لباس پوشیدن ، مسواک زدن و.. است

** کار درمانی کودکان :کمک به کودکان و نوجوانان با اختلالات رفتار در ایجاد و حفظ رفتارهای مطلوب در تمام محیط ها مثل ترس از جدایی از والدین ، ناخن جویدن ، شب ادراری، خجالتی بودن ، پرخاشگری .. است

**آموزش کودکان با معلولیت های جسمی و حرکتی به صورت هماهنگی مهارت‌های مورد نیاز برای ،تغذیه مستقل، مهارت‌های استفاده از کامپیوتر یا افزایش سرعت و خوانایی دست خط کودک و انجام فعالیت‌های روزمره مانند دستشویی رفتن ، حمام کردن ، لباس پوشیدن و …

**کمک به کودکان با اختلال یادگیری و افزایش مهارت‌های تحصیلی لازم برای موفقیت در مدرسه…

**کاردرمانی علمی غیر دارویی بوده و ابزار درمانی آن فعالیت و تمرینات درمانی است که با توجه به آسیب‌های موجود در سه حیطه ذهن ، روان و جسمی- حرکتی ارائه می‌شود.

کاردرمانی کرج

هدف کاردرمانی در کرج چیست

هدف اصلی کاردرمانی  کرج کمک به فرد برای افزایش احساس کارآمدی وبهبود وضعیت فرد با توانبخشی و بالا بردن توانمندی های فرد برای افزایش استقلال و تطابق در محیط اجتماعی است. این هدف با کمک سایر اعضای تیم توانبخشی مثل فیزیوتراپیست، گفتاردرمانگر، بینایی سنج، شنوایی سنج و تیم درمان مثل پزشک، روانشناس، پرستار و .. می تواند انجام شود. که با توجه به شرایط و توانمندی های فرد صورت می گیرد.

چه افرادی نیازمند کاردرمانی در کرج  هستند

افراد زیر بسته به نوع شدت مشکل باید تحت فعالیت های کار درمانی قرار بگیرند :

*آسیب های هنگام تولد و یا نقص های هنگام تولد
*افراد مبتلا به اوتیسم
*افراد دارای مشکلات بهداشت روانی و مشکلات رفتاری (لجبازی،خجالتی،شب ادراری و… )
*تاخیر های حرکتی و رشدی ( تاخیر در راه رفتن ، گردن گرفتن نوزاد و … )
*سوختگی ها و آسیب های ناشی از آن
*افراد آسیب دیده مغز و نخاع
*افراد دچار شده به مشکلات پس از جراحی
*بیماران مغز و اعصاب ( سکته مغزی، ام اس و… )
*بیماری ها و سندرم های مادر زادی ( فلج مغزی ، سندرم داون و … )
*افراد دارای مشکلات یادگیری
*اختلال توجه و تمرکز
*ناتوانی های پس از شکستگی و آسیب های ارتوپدی
*افزایش توانمندی ها پس از قطع عضو
*آسیب های شدید دست
*تعویض مفصل ، روماتیسم مفصلی و….
*اختلالات حسی

کاردرمانی کرج

کاردرمانی کرج در کجا ارائه می‌شود

1-بیمارستان‌ها
2-مراکز توانبخشی
3-کلینیک‌های درمان سرپایی
4-مراکز کاردرمانی خصوصی
5-زندان‌ها
6-مراکز کاری اداری و صنعتی و… .

کاردرمانی کرج در بیماران روانی

**افسردگی

بیماری های نورولوژیک می توانند به افسردگی واضح منجر شوند. بیماری پارکینسون، مولتیپل اسکلروزیس، سکته ها و ضربه های مغزی و آسیبهای نخاعی از آن جمله اند. این افسردگی ممکن است واکنشی یا ثانوی به فرآیند آسیب زای مغزی باشد. نشانه های بیماری افسردگی معمولا در سه حوزه قابل مشاهد ه اند، تنظیم خلق، شکایات جسمی و وضعیت شناختی. کناره جویی، تمرکز ضعیف و نا امیدی شدید در این بیماران دیده می شود که ممکن است با خستگی، یبوست، کاهش اشتها، بیداری سحرگاهی و کاهش میل جنسی همراه باشد. در موارد مشکوک به افسردگی باید الگوهای رفتاری و وضعیت خلقی قبلی و فعلی بیمار را با توجه به اطلاعات به دست آمده از تاریخچه، مقایسه و در صورت لزوم از طریق روان سنجی مقایسه نمود.

کاردرمانی کرج

**واکنش هیستری

بیماری ها و ناتوانی های مزمن اغلب به رفتارهایی منجر می شوند که بیانگر وجود ناتوانی، به میزانی بیشتر از آنچه از آسیب زمینه ای انتظار می رود، هستند. به نحوی که ناتوانی و معلولیت جنبه اغراقی پیدا می کند. اگر این جنبه اغراقی عمدی باشد، تمارض است ولی بیماری که به واکنش هیستری دچار شده نمی داند که اغراق می کند. او در واقع اضطراب یا افسردگی خود را به نشانه های جسمی تبدیل می کند.

**خستگی مزمن

خستگی مزمن حالی است که در بیماران نورولوژیک زیاد دیده می شود و مانع تشخیص صحیح می شود. اگر فردی دچار خستگی فرساینده مستمر یا عود کننده یا خستگی پذیری آسان شود و استراحت در بستر، خستگی او را رفع نکند و شدت آن تا حدی باشد که متوسط فعالیت روزانه فرد را حداقل به مدت 6 ماه تا زیر 50 درصد سطح فعالیت قبل از بیماری کاهش دهد، مشروط بر اینکه با ارزیابی کامل، سایر علل و عوامل جسمی رد شوند، فرد به خستگی مزمن دچار شده است.

کاردرمانی کرج

**درد مزمن

درد مزمن یکی از نشانه های بسیار ناتوان کننده است و این درد معمولا تحمل ناپذیر است، ولی اغلب در معاینات عادی، علائم آسیب شدید را نمی توان یافت. انواع مختلف درد مزمن نظیر کمردرد، درد لگن، درد صورت و نظایر آن، امروز یکی از پر هزینه ترین آسیب ها به شمار می رود. در این موارد درد را باید بیشتر به مثابه راه حلی برای مشکل دید تا خود مشکل. درد رفتار غیر قابل پذیرش را پذیرفتنی می کند، مانند مواردی که درد دستاویزی برای کناره گیری از کار و چالش های محیط کار است

**تغییر خود پنداره

این حالت بیشتر در بیماران دچار آسیب نخاعی دیده می شود. آسیب نخاعی خالص با ضایعات مغزی و اختلال شناختی ناشی از آن همراه نیست و مشکلات خودپنداره در آن بیشتر جنبه روانی دارد.

کاردرمانی کرج

**هیجان پذیری مفرط

در برخی از اختلالات نورولوژیک به ویژه ضایعاتی که به طور ناگهانی و در منطقه وسیعی از مغز رخ می دهند، نظیر سکته های و ضربه های مغزی، نوعی حالت پرخاشگری یا عدم بازداری رفتاری هیجانی دیده می شود که بیشتر مربوط به اختلال در لوب فرونتال است. برای این افراد کنترل احساس سرخوردگی و ناکامی دشوار است و به آسانی از ادامه کار صرف نظر می کنند. در برابر مشکلات تکانشی عمل می کنند. این افراد گاه بردباری خود را چنان به سرعت از دست می دهند که واکنش آنها خطر آسیب به دیگران را در بر دارد.

نشانه های اختلال  اوتیسم در خردسالان

اوتیسم یک نوع اختلال و ناتوانی در رشد است که در مغز افراد  اتفاق میافتد.  تاکنون کسی  بطور دقیق نمیداند که چه چیزی باعث بروز این  اختلال در فرد میشود، اما باید توجه داشته باشید که  وجود این اختلالات هرگز  باعث نمیشود که کودکتتان از سایر کودکان متفاوت باشد.

از آنجا یکه هیچ نشانه  غیر طبیعی در یک کودک نوپا ی مبتلا به اوتیسم وجود ندارد ،که او را از بقیه متفاوت کند، پس بهتر است به دیگر علائم معلولیت پرداخته و ان ها را جست و جو کنیم.

 

علائم  اختلال طیف اوتیسم در مهارتهای اجتماعی خردسالان

یکی از رایجترین بخشهایی که کودکان مبتلا به اوتیسم ، غالبا در آنها با مشکل مواجه میشوند، مهارتهای اجتماعی است. این مشکل چیزی است که میتوان آن را به وضوح در زندگی روزانه  مشاهده نمود.

این مشکلات در یک خردسال میتوانند خود را به صورتهای زیر نشان دهند :

**پاسخ ندادن به فردی که اسمشان را صدا میزند

**اجتناب  کردن از برقراری تماس چشمی با دیگران

**ترجیح دادن بازی کردن با خود نسبت به بازی با دیگر خردسالان  و اطذافیان

**حالت چهره سرد و بی روح گرفتن به خود

**اجتناب از برقراری تماس فیزیکی با اطرافیان و  یا  حتی مقاومت در برابر آن ها

**در طول دوره در حالت  پریشانیشان  از بودن با والدین خود راحت نیستند

**علاقه به جهان اطرافشان نشان نمی دهند

**تقلید نکردن کلمات و اقدامات بزرگترهایشان

**دست تکان ندادن و یا دست نزدن  در هنگام خداحافظی

**عدم تمایل به بازی دالی موشک یا قایم موشک

مهارت های ارتباطی

در ابتدا والدین  باید به این درک برسند که هر فرد مبتلا به اوتیسم دارای مهارتهای ارتباطی متفاوتی است. در حالیکه بعضی از آن ها میتوانند به خوبی صحبت کنند ، بعضی دیگر  هم به هیچ وجه نمیتوانند صحبت کنند. علاوه بر این ، این امر نیز درخردسالان  مبتلا به بیماری  اوتیسم بسیار رایج است که تا سن 18 ماهگی برخی کلمات را عنوان کنند و پس از آندیگر آن ها را به یاد نیاورند.

علائم دیگر خردسالان  مبتلا به اوتیسم عبارتند از :

**پژواک گویی :

تکرار مداوم کلمات یا عبارات

**به چیزی اشاره نمی کند و یا هنگامی که شما به چیزی اشاره می کنید به شما پاسخ نمی دهد

**داشتن تحرک بسیار کم، و دست تکان ندادن در هنگام خداحافظی

**عدم تظاهر در بازی مانند غذا دادن به عروسک و کارهای دیگر

**علاقه مندی ها و رفتارهای غیر معمول

افرادی که مبتلا به بیماری  اوتیسم هستند ، دارای علاقه مندی ها و رفتارهای غیرعادی زیادی هستند. بنابراین خردسالان شما ممکن است این نشاته ها را از خود نشان دهد :

**اسباب بازی های خود را بشکند و پاره کند

**همواره فقط به یک صورت با اسباب بازی هایش بازی کند

**ترجیح دهد که فقط با یک قسمت خاص از اسباب بازی اش مثل چرخ های ماشین  بازی کند
از تغییرات جزئی در روال دائمی به وجود آمده  به شدت ناراحت شود

**تکان دادن دستها ، تکان دادن بدن و چرخیدن در مسیرهای دایره ای

تاخیر در رشد در کودکان  مبتلا به اوتیسم

برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم در توسعه برخی از مهارتهای خود تاخیر دارند ، اما همه آن ها اینطور نیستند. مهارتهایی که تحت تأثیر قرار می گیرند ، از کودکی به کودک دیگر متفاوت می باشند، در واقع نحوه رشد و برقراری ارتباط از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. علاوه بر این، شما ممکن است متوجه شوید که آنها مهارت های سخت تر را قبل از یادگیری مهارت های آسان تر فرا خواهند گرفت.

البته، باید توجه داشته باشیم که هر کودک با سرعت رشد متفاوتی رشد می کند بنابراین هرگز نباید در تشخیص ابتلا به این اختلال عجله کنید.

 روش برقراری ارتباط با کودکان مبتلا به اوتیسم چگونه است

اغلب کودکان اوتیسم  مشکلات بسیای در برخوردهای اجتماعی دارند که اکثر  آن ها را بدیهی می‌دانیم. این  تیپ از کودکان تجربه بسیار متفاوتی از دنیا نسبت به دیگران دارند ، بنابراین خیلی نباید تعجب کنید  که عملها و عکس العملهای اطرافیان این افراد اغلب برای آنها به صورت یک راز خودنمایی میکند.

نکاتی برای برقراری ارتباط با کودکان مبتلا به اوتیسم

** خود را هم سطح کودکتان  قرار دهید :

حتما بنشینید ، یا خم شوید ، زانو بزنید.  شما باید  هرکاری که لازم است تا صورت شما با چشمان کودکتان  هم سطح شود، انجام دهید.

**ابراز توجه :

علاقه مندی خود را  به کودکتان نشان دهید. به کودک مبتلا به اوتیسم حتما نزدیک شوید یا در میدان دید او قرار بگیرید. اگر  کودکتان روی  برگرداند شما هم با مسیر دیداری او حرکت کنید.

** از زبان بدنی  و اشارات و  معنادار  حتما استفاده کنید :

شما می توانید حرکات بدنی آرام ، مشخص و هدفمند شده ای داشته باشید. اگر  در محیط در رابطه با شی خاصی در محیط صحبت می‌کنید با انگشت به او اشاره کنید و کمی  هم مکث کنیدو  اگر دارید  در رابطه با حیوان خاصی صحبت می‌کنید ،ادای شبیه و  شکلک   آن حیوان  را درآورید و کمی هم  مکث کنید .

** از نمونه های  دیداری بهره بگیرید :

به طور مثال اگر در رابطه با میوه مشخصی صحبت می‌کنید، تصویر آنرا در دست داشته باشید.


** سعی کنید به آرامی و شفاف صحبت کنید :

با ریتم آرام ، آهسته و شمرده کلمات را ادا کنید ولی مطمئن باشید که تن صدای تان مناسب است.  و حتما از کلمات ساده استفاده کنید.

** زمان انتظار را در انتها ی کلامتان منظور کنید :

پس از پایان صحبتها یا طرح سوال ، کمی صبر کنید تا پردازش ذهنی کودکتان  سازگار شود. مشتاقانه منتظر باشید، به او نگاه کرده  و لبخند بزنید تا تایید صحبتها یا پاسخ سوالتان را بدهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =